Każdy ma taki świat jaki widzą jego oczy
— José SARAMAGO —
Jeżeli chcesz zostać optykiem lub pracujesz już w tym zawodzie, musisz mieć świadomość, że okulary korekcyjne to wyrób medyczny i jako taki musi spełniać określone normy jakościowe.
Wydanie okularów nie spełniających wymogów jakościowych jest uznawane prawnie za sprzedaż wyrobów medycznych zagrażających zdrowiu pacjenta.
Producent soczewek okularowych odpowiada za wady materiałowe, jakość powłok uszlachetniających i zgodność parametrów mocy z zamówieniem Rx.
Natomiast po stronie odpowiedzialności optyka jest zazwyczaj montaż soczewek w okularach - wykonywany samodzielnie bądź zlecany zewnętrznej szlifierni.
Dlatego bardzo istotnym etapem przed wydaniem okularów pacjentowi jest kontrola zgodności z obowiązującymi normami jakościowymi dotyczącymi wyrobów medycznych.
Nieprawidłowa decentracja soczewek okularowych skutkuje niezamierzonymi efektami pryzm, które w znacznym stopniu obniżają komfort korzystania z okularów korekcyjnych. Efekt pryzm wymusza konieczność nieprawidłowego ustawiania gałek ocznych w celu zachowania fuzji obrazów z obu oczu oraz niwelowania dwojenia się obrazu. Ten dodatkowy wysiłek może powodować znużenie, zmęczenie, bóle oczu i głowy oraz wywoływać niechęć to wykonywania czynności wymagających dobrego widzenia, na przykład czytania, nauki.
Nieprawidłowość montażu soczewek okularowych, prócz błędnej decentracji soczewek okularowych, dotyczy również ustawienia kąta osi cylindra w przypadku montażu soczewek cylindrycznych, sferocylindrycznych albo torycznych.
optyDECENTRATOR jest narzędziem informatycznym, które wykona dla Ciebie:
optyDECENTRATOR jest bardzo prostym narzędziem w obsłudze i nie wymaga jakichkolwiek szkoleń. Został zaprojektowany w taki sposób, aby wszystkie niezbędne informacje były widoczne na jednym ekranie.
optyDECENTRATOR sprawnie wspiera dobór średnic soczewek zastępując ditesty, przy tym pokazuje graficznie moce w osiach głównych soczewek umożliwiając tym samym szacowanie grubości brzegowych (ET) soczewek okularowych.
optyDECENTRATOR przejmie na siebie obowiązek wykonania wszystkich niezbędnych obliczeń związanych z wartościami niezamierzonych pryzm montażowych, dokona ich dekompozycji na składowe poziome i pionowe oraz określi zgodność montażu z obowiązującymi normami jakościowymi dla wyrobów medycznych - pomocy wzrokowych, zapisanych w dokumencie ISO 21987:2010.
Poruszane kwestie decentracji montażowych soczewek okularowych, niezamierzonych pryzm montażowych okularów korekcyjnych i ich dekompozycji na składowe pryzm poziomych i pionowych w kontekście normy ISO 21987 dotyczą zawodu "Technik Optyk" klasyfikacje zawodowe CKE M14 i M30.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o narzędziu optyDECENTRATOR to napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego.
optyMistral.pl to webowy (dostępny przez internet) system do zarządzania salonami optycznymi, zakładami optycznymi, optykami.
Program komputerowy optyMistral.pl służy do obsługi zakładów optycznych, optyka i sieci salonów optycznych oraz gabinetów optometrycznych.
Oprogramowanie dla optyka optyMistral.pl jest dostępne tu https://optymistral.pl
Istnieje test, dzięki któremu w łatwy sposób sprawdzisz, czy moce okularów bądź soczewek kontaktowych są właściwe do Twojej wady wzroku.
więcej...Nadszedł czas zadbać o wzrok 40+ latków. Mamy dla Ciebie okulary progresywne i nowoczesne, nowej generacji okulary do czytania (bliży) zapewniające ostre widzenie na odległości od 30cm do 4m.
Jeśli nie wiesz gdzie kupić tanie okulary progresywne, to koniecznie sprawdź naszą ofertę.
Czy to prawda, że jest dostępnych ponad 400 różnych konstrukcji okularowych soczewek progresywnych?
więcej...Ceny okularów progresywnych kształtują się od 399 do 4000zł.
Z czego wynika tak duża rozpiętość cen okularów progresywnych?
Jak porównać ceny okularów progresywnych u różnych optyków?
Przeczytaj koniecznie od czego zależy cena okularów progresywnych, aby wybrać świadomie właściwą konstrukcję okularów progresywnych.
Ernst Abbe - (1840 - 1905) - właściciel wielu patentów z dziedziny optyki, od 1888 roku jedyny właściciel firmy Carl Zeiss
Ernst Abbe jako pierwszy opracował technologię seryjnej, powtarzalnej produkcji soczewek okularowych, a następnie wdrożył ją w zakładach Carl Zeiss w Jenie, której do śmierci wspólnika Carla Zeiss'a był współwłaścicielem, a od 1888 roku jedynym właścicielem. Zajmował się również opracowywaniem nowych materiałów mineralnych wykorzystywanych do produkcji soczewek.
Do prac nad materiałami optycznymi stworzył refraktometr, dzięki któremu w prosty sposób mógł określać współczynniki załamania światła (tzw. indeksy optyczne) badanych materiałów. Refraktometr Abbego jest wykorzystywany do czasów dzisiejszych i znalazł zastosowanie nie tylko w obszarze optyki - na przykład z wariantu refraktometru Abbego korzystają pszczelarze do określania ilości wody w miodzie.
Opracował współczesny mikroskop, zaprojektował złożone obiektywy mikroskopowe, kondensatory optyczne i sposób podświetlania preparatu.
Dzięki mikroskopom produkowanym w fabryce Carl Zeiss nastąpiło zdecydowane przyśpieszenie w postępie nauki w obszarach biologii i medycyny za sprawą powszechnej możliwości prowadzenia obserwacji na poziomie komórkowym.
Ernst Abbe stworzył również optyczny przyrząd pomiarowy (Długościomierz Abbego), umożliwiający wykonywanie pomiarów z dokładnością do 0,004 milimetra!
Liczba Abbego [ Ve ] — określa jakość odwzorowania obrazu w materiałach optycznych, jest odwrotnością dyspersji względnej materiału optycznego. W praktyce oznacza, że soczewki wykonane z materiałów cechujących się dużą wartością liczby Abbego (powyżej 45) minimalizują negatywnych wpływ aberracji chromatycznych na widzenie. Soczewki wykonane z materiałów o wartości liczby Abbego mniejszej od 45 powodują dyskomfort widzenia poprzez negatywny wpływ aberracji chromatycznych objawiających się pojawianiem tęczy przy patrzeniu poza osią optyczną soczewki.
Układ optyczny ludzkiego oka cechuje się wartością liczby Abbego na poziomie 45-50 i zależy m.in. od wieku.
Podstawowy materiał organiczny (plastikowy) CR-39 ma wartość liczby Abbego równą 58, ale już materiał o indeksie 1.60, czyli materiał z którego wykonuje się tzw. soczewki pocieniane ma wartość liczby Abbego na poziomie zaledwie 41. W praktyce oznacza to, że jakość widzenia przez tak zwane soczewki pocieniane w stosunku do widzenia przez soczewki niepocieniane jest o 30% gorsza — pogorszenie jakości widzenia nasila się wraz z oddalaniem od osi optycznej soczewki.
Materiały mineralne (potocznie szklane) mogą osiągać znacznie większe wartości liczby Abbego, dla przykładu szkło fluorytowe kron osiąga wartości liczby Abbego w przedziale od 60 do 90. Z tego też powodu w fotografii stosuje się głównie obiektywy mineralne (szklane).
Optyk, optometrysta prowadzimy rozszerzone badanie wzroku pod kątem okularów progresywnych Warszawa Kabaty.