Serwis wykorzystuje pliki cookie i technologię local storage

Optyk | optometrysta

Warszawa | Ursynów | Kabaty | Al. KEN

Każdy ma taki świat jaki widzą jego oczy
— José SARAMAGO —

Strona główna | kontakt

Wzrok 40 plus

Badanie wzroku

Soczewki okularowe

Oprogramowanie dla optyka

Warto przeczytać

Cena okularów progresywnych to 400 - 4 000zł
Od czego zależą ceny okularów progresywnych?
Jak porównywać ceny okularów progresywnych u różnych optyków?

Wiadomości

2020-06-15

• Poradniki okulary progresywne

Przydatne informacje o okularach progresywnych, ceny soczewek (szkieł) progresywnych, porady...

więcej...

Polecamy

Program do obsługi salonu optycznego, zakładów optycznych, optyka
optyMistral.pl

optyMistral.pl to webowy (dostępny przez internet) system do zarządzania salonami optycznymi, zakładami optycznymi, optykami.

Program komputerowy optyMistral.pl służy do obsługi zakładów optycznych, optyka i sieci salonów optycznych oraz gabinetów optometrycznych.

Oprogramowanie dla optyka optyMistral.pl jest dostępne tu https://optymistral.pl

więcej...

Czy mam poprawnie dobrane moce okularów albo soczewek kontaktowych?

Istnieje test, dzięki któremu w łatwy sposób sprawdzisz, czy moce okularów bądź soczewek kontaktowych są właściwe do Twojej wady wzroku.

więcej...

Nadszedł czas na wzrok 40+ latków

Nadszedł czas zadbać o wzrok 40+ latków. Mamy dla Ciebie okulary progresywne i nowoczesne, nowej generacji okulary do czytania (bliży) zapewniające ostre widzenie na odległości od 30cm do 4m.
Jeśli nie wiesz gdzie kupić tanie okulary progresywne, to koniecznie sprawdź naszą ofertę.

więcej...

Jak szybko nauczyć się korzystać z okularów progresywnych

Ćwiczenia dla osób chcących szybko nauczyć się korzystać w pełni z okularów progresywnych.

więcej...

Od czego zależy cena okularów progresywnych?

Ceny okularów progresywnych kształtują się od 399 do 4000zł.
Z czego wynika tak duża rozpiętość cen okularów progresywnych?
Jak porównać ceny okularów progresywnych u różnych optyków?
Przeczytaj koniecznie od czego zależy cena okularów progresywnych, aby wybrać świadomie właściwą konstrukcję okularów progresywnych.

więcej...

Czy wiesz, że ...

Ernst Abbe - (1840 - 1905) - właściciel wielu patentów z dziedziny optyki, od 1888 roku jedyny właściciel firmy Carl Zeiss

Ernst Abbe jako pierwszy opracował technologię seryjnej, powtarzalnej produkcji soczewek okularowych, a następnie wdrożył ją w zakładach Carl Zeiss w Jenie, której do śmierci wspólnika Carla Zeiss'a był współwłaścicielem, a od 1888 roku jedynym właścicielem. Zajmował się również opracowywaniem nowych materiałów mineralnych wykorzystywanych do produkcji soczewek.

Do prac nad materiałami optycznymi stworzył refraktometr, dzięki któremu w prosty sposób mógł określać współczynniki załamania światła (tzw. indeksy optyczne) badanych materiałów. Refraktometr Abbego jest wykorzystywany do czasów dzisiejszych i znalazł zastosowanie nie tylko w obszarze optyki - na przykład z wariantu refraktometru Abbego korzystają pszczelarze do określania ilości wody w miodzie.

Opracował współczesny mikroskop, zaprojektował złożone obiektywy mikroskopowe, kondensatory optyczne i sposób podświetlania preparatu.
Dzięki mikroskopom produkowanym w fabryce Carl Zeiss nastąpiło zdecydowane przyśpieszenie w postępie nauki w obszarach biologii i medycyny za sprawą powszechnej możliwości prowadzenia obserwacji na poziomie komórkowym.

Ernst Abbe stworzył również optyczny przyrząd pomiarowy (Długościomierz Abbego), umożliwiający wykonywanie pomiarów z dokładnością do 0,004 milimetra!

Liczba Abbego [ Ve ] — określa jakość odwzorowania obrazu w materiałach optycznych, jest odwrotnością dyspersji względnej materiału optycznego. W praktyce oznacza, że soczewki wykonane z materiałów cechujących się dużą wartością liczby Abbego (powyżej 45) minimalizują negatywnych wpływ aberracji chromatycznych na widzenie. Soczewki wykonane z materiałów o wartości liczby Abbego mniejszej od 45 powodują dyskomfort widzenia poprzez negatywny wpływ aberracji chromatycznych objawiających się pojawianiem tęczy przy patrzeniu poza osią optyczną soczewki.
Układ optyczny ludzkiego oka cechuje się wartością liczby Abbego na poziomie 45-50 i zależy m.in. od wieku.
Podstawowy materiał organiczny (plastikowy) CR-39 ma wartość liczby Abbego równą 58, ale już materiał o indeksie 1.60, czyli materiał z którego wykonuje się tzw. soczewki pocieniane ma wartość liczby Abbego na poziomie zaledwie 41. W praktyce oznacza to, że jakość widzenia przez tak zwane soczewki pocieniane w stosunku do widzenia przez soczewki niepocieniane jest o 30% gorsza — pogorszenie jakości widzenia nasila się wraz z oddalaniem od osi optycznej soczewki.
Materiały mineralne (potocznie szklane) mogą osiągać znacznie większe wartości liczby Abbego, dla przykładu szkło fluorytowe kron osiąga wartości liczby Abbego w przedziale od 60 do 90. Z tego też powodu w fotografii stosuje się głównie obiektywy mineralne (szklane).

Optyk, optometrysta prowadzimy rozszerzone badanie wzroku pod kątem okularów progresywnych Warszawa Kabaty.